Rwanda er i den brede befolkning mest kendt for Folkemordet i 1994, hvor omkring 800.000 moderate hutuer og tutusier blev dræbt i det lille land med 7 millioner indbyggere. Det er ikke til at forestille sig, hvad det gør ved en befolkning. Det har haft stor indflydelse også på baptister i Rwanda.
Baptistkirken i Danmark har i en menneskealder arbejdet sammen med UEBR - det Baptistsamfund i Rwanda, som danske baptister har været medstiftere af, men grundet ledelsesmæssige uoverensstemmelser begyndte BaptistKirken i 2007, et samarbejde med AEBR - Rwandas andet og store Baptistsamfund. AEBR har ca. 70.000 medlemmer i mere end 100 kirker.
I samarbejde med canadiske baptister vil vi være medarbejdere på et program for forældreløse børn, og hvis vi har gode erfaringer med samarbejdet udvide programmet så det indeholder nogle af de aktiviteter vi kender fra Burundi.
På nuværende tidspunkt har vi udover projektet ’Børn i Rwanda’ også aktiviteter med genopbygning af kirker i Rwanda.