ForsidenAktueltOm baptisterKontaktMissionsprojekterVærktøjskassen
NyhederNyhedsbrevGudstjenestetiderbaptist.dkKalender

KalenderKalender

Se i kalenderen, hvornår der holdes møder og andre arrangementer.

Bibelselskabet søgeboks
Søg i Bibelen

 

Genveje til listerne på siden

__________________________________________________________

Gudstjenester 26. martsGudstjenester 26. marts

 

 

HOVEDSTADEN


City Kirken: 11.00 Gudstjeneste, Arne Gertsen.
First International Baptist Church (FIBC): 13.00 Gudstjeneste på engelsk og efterfølgende fællesskab.
International Baptistkirke på Amager (IBA):
Korskirken: 10.30 Gudstjeneste i ”44”, Ole Jørgensen.
Kristuskirken/Regen: 15.30 Gudstjeneste, Steffen Bjerre. 10.30 Spansk gudstjeneste i Nansensgade 94.
Købnerkirken: 11.00 Gudstjeneste, Arno Andreasen.
Lyngby: 10.30 Gudstjeneste, Britta Kornholt.
Rønne: 10.30 Gudstjeneste med morgenmad og menighedsmøde, Bjarne Willer.
Immanuel Chin Church, Rønne: 12.30 Gudstjeneste i Metodistkirken.

SJÆLLAND

Holbæk: 10.00 Gudstjeneste, Finn Basnov.
Nakskov: 14.00 Gudstjeneste, Günter Dörner.
Nyrup: 10.00 Gudstjeneste, Dan Billeskov.
Ringsted: 10.30 Cafégudstjeneste, Stine K. Møller.
Roskilde: 10.30 Gudstjeneste, Klaus Laursen.
Slagelse: 14.00 Gudstjeneste i Stenstuegade 10.
Tølløse: 10.00 Gudstjeneste, Morten Kofoed, IM-søndag.

SYDDANMARK

Esbjerg: 10.30 Gudstjeneste, Benny Klarholt.
Odense: 10.30 Gudstjeneste, Ole Olsen. 7. Himmel i Børnekirken. 10.30 Vietnamesisk gudstjeneste. 13.00 Tamilsk gudstjeneste.
Oure: 15.00 Gudstjeneste, Inge og Ole Bækgaard.
Chin Baptist Church Ringe: I Missionshuset 10.00 Børnekirke 12.30 Gudstjeneste.
Lai Baptist Church Ringe: På Nordagerskolen 12.00 Gudstjeneste og børnekirke.
Svendborg: 10.00 Tamilsk gudstjeneste, Bala Sinnathurai. 12.30 Burmesisk gudstjeneste, Nu Nu Te.

MIDTJYLLAND

Brande: 10.00 Børnegudstjeneste, Hanna Ringgaard.
Give: 10.00 Gudstjeneste, Jan Á. Andreasen.
Holstebro: 10.30 Gudstjeneste, Allan Thing.
Randers: 10.00 Gudstjeneste, Lasse Åbom.
Silkeborg: Ingen gudstjeneste.
Sydøstjyllandskredsen: Ingen gudstjeneste.
Viborg: Ingen gudstjeneste.
Aarhus: 10.30 Nadvergudstjeneste, Berit Weiss.

NORDJYLLAND

Brovst: 19.00 Gudstjeneste med Familiekoret. Der synges aften- og forårssange.
Frederikshavn: 10.30 Gudstjeneste, Simon Würtz.
Hjørring: 10.00 Gudstjeneste, koncert med ”Fangekoret”. 13.30 MCFN Gudstjeneste.
Ingstrup: I Saltum 19.00 Gudstjeneste, Ole Skagen.
Nibe: 10.30 Gudstjeneste, Hugo Møller Thomsen.
Nørresundby-Vodskov: 19.00 Evangeliets gyldne sange.
Pandrup: 10.00 Gudstjeneste, Jonas Søgaard. 25/3: 15.00 International gudstjeneste, Martin Mutale.
Sindal: 19.00 Salmesangsgudstjeneste.
Skagen: Ingen gudstjeneste.
Sæby: 10.00 Gudstjeneste, Ole Skagen.
Sæsing: 10.30 Gudstjeneste, Kasper Klarskov.
Thisted: Ingen gudstjeneste.
Vaarst: 10.00 Gudstjeneste, Raymond Jensen. Kristendomsklassens afslutning. Besøg fra Karmelkirken.
Vrå: 10.00 Gudstjeneste i Hjørring med koncert med ”Fangekoret”.
Østervrå: Ingen gudstjeneste.
Aalborg, Bethelkirken: 10.30 Gudstjeneste, Henrik Holmgaard. 14.00 Klassisk gudstjeneste, Lars Midtgaard.
Aalborg, Karmelkirken: 10.00 Gudstjeneste i Vaarst. Afslutning på kristendomsklassen.

 

   

Gudstjenester 2. aprilGudstjenester 2. april

 

 

 

HOVEDSTADEN


City Kirken: 11.00 Gudstjeneste, Per Bækgaard.
First International Baptist Church (FIBC): 13.00 Gudstjeneste på engelsk og efterfølgende fællesskab.
International Baptistkirke på Amager (IBA):
Korskirken: 10.30 Nadvergudstjeneste i ”44”, Lotte Holm Boeriis.
Kristuskirken/Regen: 10.00 Morgenmad. 10.30 Gudstjeneste, Thomas Willer. 10.30 Spansk gudstjeneste i Nansensgade 94.
Købnerkirken: 11.00 Kunsten at leve – med Paulus, Jan Kornholt.
Lyngby: 10.30 Nadvergudstjeneste, Ole Jørgensen.
Rønne: 10.30 Fælleskirkelig gudstjeneste, J-Way.
Immanuel Chin Church, Rønne: 12.30 Gudstjeneste i Metodistkirken.

SJÆLLAND

Holbæk: 10.00 Nadvergudstjeneste, Finn Basnov.
Nakskov:
Nyrup: 10.00 Nadvergudstjeneste, Lars Thorndal.
Ringsted: 10.30 Nadvergudstjeneste, Hans Ole Kofoed.
Roskilde: 10.30 Nadvergudstjeneste, Michael Frost.
Slagelse: 14.00 Gudstjeneste i Stenstuegade 10.
Tølløse: 10.00 Nadvergudstjeneste, Allan Ibsen, Lille Kor.

SYDDANMARK

Esbjerg: 10.30 Gudstjeneste, Thorkild Jensen.
Odense: 10.30 Nadvergudstjeneste, Henrik Søndergaard. Børnekirke.
Oure: 11.00 Nadvergudstjeneste, Ib Schmidt.
Chin Baptist Church Ringe: I Missionshuset 10.00 Børnekirke 12.30 Gudstjeneste.
Lai Baptist Church Ringe: På Nordagerskolen 12.00 Gudstjeneste og børnekirke.
Svendborg: 11.00 Fælles nadvergudstjeneste, Steen Daugaard Hansen og Bala Sinnathurai.

MIDTJYLLAND

Brande: 10.00 Gudstjeneste, Ole Ladefoged.
Give:
Holstebro:
Randers:
Silkeborg: 10.30 Gudstjeneste, Poul Asger Beck.
Sydøstjyllandskredsen: 14.00 Nadvergudstjeneste, Dmitri Makut.
Viborg: 10.00 Familiegudstjeneste, Birgitte Libak og Vibeke Brøndum.
Aarhus: 10.30 Gudstjeneste på Himmeriggården ved Søften (menighedsweekend)

NORDJYLLAND

Brovst: 10.00 Nadvergudstjeneste, Simon Krath Andersen.
Frederikshavn: 10.30 Gudstjeneste, Hanne Kiel.
Hjørring: 10.00 Nadvergudstjeneste, Torben Andersen.
Ingstrup: 10.30 Nadvergudstjeneste, Per Christiansen.
Nibe: 10.30 Nadvergudstjeneste, Hugo Møller Thomsen.
Nørresundby-Vodskov: 10.30 Nadvergudstjeneste, Annette Grarup.
Pandrup: 10.00 Nadvergudstjeneste, Niels Christian Nielsen.
Sindal: 10.00 Nadvergudstjeneste, Erik Løvind Andersen.
Skagen: 14.00 Gudstjeneste, Hanne Kiel.
Sæby: 10.00 Gudstjeneste, Rasmus Jonstrup.
Sæsing: 10.30 Gudstjeneste, Morten Agerdal.
Thisted: 10.00 Nadvergudstjeneste, Chresten Eskildsen.
Vaarst: 10.00 Nadvergudstjeneste, Klaus Abildgaard.
Vrå:
Østervrå: 10.00 Gudstjeneste, Lone Gotfredsen.
Aalborg, Bethelkirken: 10.30 Gudstjeneste, Henrik Holmgaard.
Aalborg, Karmelkirken: 10.30 Gudstjeneste, Per Beck.