ForsidenAktueltOm baptisterKontaktMissionsprojekterVærktøjskassen
NyhederNyhedsbrevGudstjenestetiderbaptist.dkKalender

KalenderKalender

Se i kalenderen, hvornår der holdes møder og andre arrangementer.

Bibelselskabet søgeboks
Søg i Bibelen

 

Genveje til listerne på siden

__________________________________________________________

Gudstjenester 12. februarGudstjenester 12. februar

 

 

HOVEDSTADEN


City Kirken: 11.00 Gudstjeneste, Mark Oman.
First International Baptist Church (FIBC): 13.00 Gudstjeneste på engelsk og efterfølgende fællesskab.
International Baptistkirke på Amager (IBA): 15.00 Gudstjeneste, Gilbert Rukundo.
Korskirken: 10.30 Gudstjeneste i ”44”, Ole Jørgensen
Kristuskirken/Regen: 10.30 Spansk gudstjeneste i Nansensgade 94.
Købnerkirken: 11.00 Gudstjeneste, Jan Kornholt.
Lyngby: Ingen gudstjeneste – Besøg en nabokirke!
Rønne: 10.30 Gudstjeneste, Lone Møller-Hansen. 19.00 Lovsangsgudstjeneste. 20.00 Stillegudstjeneste.
Immanuel Chin Church, Rønne: 12.30 Gudstjeneste i Metodistkirken.

SJÆLLAND

Holbæk: 10.00 Gudstjeneste, Finn Günther.
Nakskov: 14.00 Gudstjeneste, Günter Dörner.
Nyrup: Ingen gudstjeneste.
Ringsted: 14.00 Forbønsgudstjeneste, Hans Berntsen.
Roskilde: 10.30 Gudstjeneste, Hanne Wilki Nielsen.
Slagelse: 14.00 Gudstjeneste i Stenstuegade 10.
Tølløse: 10.00 Gudstjeneste, Johanne Kofoed, Allan Ibsen.

SYDDANMARK

Esbjerg: 10.30 Nadvergudstjeneste, Benny Klarholt.
Odense: 10.30 Gudstjeneste, Søren Marcussen. 10.30 Vietnamesisk gudstjeneste. 12.00 Burmesisk gudstjeneste.
Oure: 11.00 Gudstjeneste, Oluf Jensen.
Chin Baptist Church Ringe: I Missionshuset 10.00 Børnekirke 12.30 Gudstjeneste.
Lai Baptist Church Ringe: På Nordagerskolen 12.00 Gudstjeneste og børnekirke.
Svendborg: 10.00 Tamilsk gudstjeneste, Bala Sinnathurai. 12.30 Burmesisk gudstjeneste.

MIDTJYLLAND

Brande: 10.00 Dåbsgudstjeneste, Rasmus Jonstrup Hansen.
Give: 10.00 Gudstjeneste, Jan A. Andreasen.
Holstebro: Ingen gudstjeneste.
Randers: 10.00 Gudstjeneste, Desire Ndamukunda.
Silkeborg: Ingen gudstjeneste.
Sydøstjyllandskredsen: Ingen gudstjeneste.
Viborg: 10.00 Økumenisk gudstjeneste. Vi mødes i Vestervang Kirke.  
Aarhus: 10.30 Gudstjeneste, Lasse Åbom.

NORDJYLLAND

Brovst: 10.00 Gudstjeneste, Jens Christensen.
Frederikshavn: 10.30 Fællesgudstjeneste i Metodistkirken.
Hjørring: 10.00 Gudstjeneste, Torben Andersen. 13.30 MCFN gudstjeneste.
Ingstrup: 19.00 Gudstjeneste, Carsten Morsbøl.
Nibe: 10.30 Gudstjeneste, Hugo Møller Thomsen.
Nørresundby-Vodskov: 10.30 Gudstjeneste, Annette Grarup. 
Pandrup: 10.00 Cafégudstjeneste, Anders Hyldgård.
Sindal: 10.00 Menighedens årsmøde – indledes med andagt, Erik Løvind Andersen. Herefter forhandlinger og frokost.
Skagen: Ingen gudstjeneste.
Sæby: 10.00 Gudstjeneste, Kai Mortensen.
Sæsing: 10.30 Gudstjeneste, Chresten Eskildsen.
Thisted: Ingen gudstjeneste.
Vaarst: 10.00 Gudstjeneste, Claus Kvist.
Vrå: 10.30 Gudstjeneste, Søren Villadsen.
Østervrå: 19.00 Kirkebio.
Aalborg, Bethelkirken: 10.30 Gudstjeneste, Henrik Holmgaard.
Aalborg, Karmelkirken: 10.30 Familiegudstjeneste, Bente Højris.

 

   

Gudstjenester 19. februarGudstjenester 19. februar

 

 

HOVEDSTADEN


City Kirken: 11.00 Gudstjeneste, Arne Christensen.
First International Baptist Church (FIBC): 13.00 Gudstjeneste på engelsk og efterfølgende fællesskab.
International Baptistkirke på Amager (IBA): 15.00 Gudstjeneste, Simon Mandiangu.
Korskirken: 16.00 Cafégudstjeneste i Præstebro kirke. Fællesspisning.
Kristuskirken/Regen: 10.30 Spansk gudstjeneste i Nansensgade 94.
Købnerkirken: 11.00 Gudstjeneste, Jan Kaas Henriksen.
Lyngby: 10.30 Gudstjeneste, Lone Bundgaard m.fl.
Rønne: 10.30 Gudstjeneste, Ri Tang Lang Le.
Immanuel Chin Church, Rønne: 12.30 Gudstjeneste i Metodistkirken.

SJÆLLAND

Holbæk: 10.00 Gudstjeneste, Michael Foersom.
Nakskov: 11.00 Nadvergudstjeneste, Gilbert Rukundo.
Nyrup: 10.00 Gudstjeneste, Bjarne Willer.
Ringsted:
Roskilde: 10.30 Gudstjeneste, Claus Bækgaard.
Slagelse: 14.00 Gudstjeneste i Stenstuegade 10.
Tølløse: 10.00 Gudstjeneste, Allan Ibsen.

SYDDANMARK

Esbjerg: 10.30 Gudstjeneste, Thorkild Jensen.
Odense: 10.30 Gudstjeneste, Henrik Søndergaard. Børnekirke. 10.30 Vietnamesisk gudstjeneste. 12.00 Burmesisk gudstjeneste.
Oure: 11.00 Gudstjeneste, Ib Schmidt.
Chin Baptist Church Ringe: I Missionshuset 10.00 Børnekirke 12.30 Gudstjeneste.
Lai Baptist Church Ringe: På Nordagerskolen 12.00 Gudstjeneste og børnekirke.
Svendborg: 11.00 Fælles gudstjeneste, Poul Erik Jensen. 13.00 Tamilsk gudstjeneste, Bala Sinnathurai.

MIDTJYLLAND

Brande: 19.00 Aftenandagt, Erland Grarup.
Give: 10.00 Fællesskabsmøde.
Holstebro: 10.30 Gudstjeneste, Gutten Harboe.
Randers: 10.00 Nadvergudstjeneste, Henry Mølhede og Johs. Kjær.
Silkeborg: 10.30 Gudstjeneste, Poul Asger Beck.
Sydøstjyllandskredsen: 14.00 Gudstjeneste, Inger Klyver.
Viborg: 16.00 Dåbsgudstjeneste, Poul Asger Beck.  
Aarhus: 10.30 Gudstjeneste, Lasse Åbom.

NORDJYLLAND

Brovst: 10.00 Gudstjeneste, Bente Højris.
Frederikshavn: 10.30 Gudstjeneste, Erik Løvind Andersen.
Hjørring: 10.00 Gudstjeneste, Torben Andersen. 13.30 MCFN gudstjeneste.
Ingstrup: I Saltum 14.00 Gudstjeneste, Hanne Kiel.
Nibe: Ingen gudstjeneste.
Nørresundby-Vodskov: I Vodskov 10.30 Nadvergudstjeneste, Annette Grarup. 
Pandrup: 10.00 Gudstjeneste, Casper Vestergaard.
Sindal: 10.00 Morgenkaffe og morgenandagt, Bent Rasmussen.
Skagen: 14.00 Gudstjeneste, Erik Løvind Andersen.
Sæby: 10.00 Nadvergudstjeneste, Chresten Eskildsen.
Sæsing: 10.30 Gudstjeneste, Morten Agerdal.
Thisted: Ingen gudstjeneste.
Vaarst: 10.00 Gudstjeneste, John Kristensen.
Vrå: Ingen gudstjeneste.
Østervrå: 10.00 Nadvergudstjeneste, Lone Gotfredsen.
Aalborg, Bethelkirken: 10.30 Gudstjeneste, Rasmus Jonstrup Hansen.
Aalborg, Karmelkirken: 10.30 Nadvergudstjeneste, Hanne Kiel.